Czubatka Dworska

WZORZEC RASY

GRUPA X / SPECJALNOŚĆ 20: KURY CZUBATE I MINIATUROWE ODPOWIEDNIKI

MASA CIAŁA
kogut: 2700 – 3000 g, kura: 2000 – 2400 g
NIEŚNOŚĆ ROCZNA
180 – 200 jaj
BARWA SKORUPY JAJA
jasno brązowa lub kremowa
MASA JAJ
55 g
ROZMIAR OBRĄCZEK
kogut – 18, kura – 16
Pochodzenie:

Oryginalna polska rasa wyselekcjonowana przez Stanisława Roszkowskiego z kur wiejskich pozyskanych w latach 2005-2008 w centralnej Polsce. Swoim wyglądem nawiązuje do staropolskich kur czubatych przedstawionych na rycinach z przełomu XIX i X wieku. Wyróżnikiem tej rasy jest niewielki czubek, takim, jakim charakteryzowały się kury czubate przy polskich pałacach i dworach. Czubek ten nawiązuje symbolicznie do nakrycia głowy bardzo popularnego w XIV i XVII wieku w Europie wschodniej, czyli tzw. kołpaka.

Cechy użytkowości:

Rasa bardzo dobrze przystosowana do środkowo europejskich surowych warunków klimatycznych – dlatego preferowane są broda, niewielkie dzwonki oraz grzebień w postaci oryginalnej fałdy. Przeznaczona dla szerokiego grona użytkowników, począwszy od gospodarstw farmerskich, agroturystycznych, aż do niewielkich zagród przydomowych.

 Wrażenie ogólne:

Rasa o zrównoważonym, spokojnym charakterze. Sylwetka w typie średnio ciężkim, masywna, krępa. Postawa dumna,  wyprostowana. Ogon bujny, gęsty, osadzony prawie pionowo, przypominający skrzydła noszone przez polską husarię.  

Cechy rasowości koguta:


Głowa:
 Średniej wielkości, sprawiająca wrażenie, w porównaniu z całą sylwetką, zwartej i mocnej, płynnie przechodząca w szyję bez wyraźnego odcięcia.

Dziób: Krótki, mocny, o barwie żółtej niekiedy z wyraźnymi rogowymi przebarwieniami u nasady.

Grzebień:  Różyczkowy szczególnego rodzaju w postaci charakterystycznego grubego fałdu przypominający orzech włoski, z wyraźnymi nieregularnymi wyżłobieniami, ściągnięty do przodu.

Policzki:  Z licznymi drobnymi piórkami.

Podbródek: Opierzony, gęsty.

Zausznice: Czerwone, niewielkie, zakryte przez pióra brody; dopuszcza się niewielkie pobielenia. 

Dzwonki: Niewielkie, zaokrąglone, intensywnie czerwone, harmonizujące swoją wielkością z piórami brody.

Czub: Niewielki, w postaci ściągniętej do tyłu grzywki, nie zakrywający oczu.

Oczy: Wyraźne, duże, żywe, pomarańczowo-czerwone lub pomarańczowe.

Tułów: Zwarty, mocny, krótki, wpisany w prostopadłościan.

Szyja: Krępa, w miarę szeroka, pełna, krótka lecz proporcjonalna, dobrze harmonizująca z tułowiem i głową.

Pierś: Szeroka, wypukła, dobrze zaznaczona.

Brzuch: Dosyć wyraźnie zaznaczony, ale nie zwisający.

Grzbiet: Jak najbardziej szeroki, masywny, ale jednocześnie krótki.

Ramiona: Szerokie, dobrze zaznaczone.

Skrzydła: Średniej wielkości, nie wyróżniające się, mocno przylegające, położone lekko skośnie, nie wystające poniżej dolnej krawędzi brzucha, w żadnym wypadku nie opuszczone.

Ogon: Jak najbardziej obfity, z dużą liczbą sterówek, szeroki, noszony prawie pionowo. Sierpówki wygięte, średniej długości, dobrze zakrywające sterówki.

Uda: Silne, dobrze opierzone, krótkie, bez nogawic.

Skoki: Krótkie, mocne, żółte, z ostrogami, czteropalczaste.

Palce: Szeroko rozstawione.

 

Cechy rasowości kury:

Wrażenie ogólne: Sylwetka krępa, zwarta, szyja i nogi krótkie.

Grzebień: Niewielki, w postaci zwartego, w kształcie podłużnej fasoli fałdu.

Czub: Proporcjonalnie większy niż u koguta, wysklepiony do góry; kura  powinna widzieć zarówno do przodu, jak i na boki.

Ogon: Bogaty, zwarty, pełny, z obfitymi sterówkami.

 

Duże błędy cech rasowości:

U koguta: Zbyt duży, zakrywający oczy czub; sylwetka lekka, smukła, nogi długie, nieproporcjonalne do sylwetki; nogawice na udach, opierzone skoki; ogon noszony poziomo, długi. Długie dzwonki. Brak brody. Grzebień pojedynczy.   

U kury: Czub w postaci wiechy zakrywający oczy.

UZNANA ODMIANA BARWNA

 

Kuropatwiana jastrzębiata (bursztynowa)

(z szarą piersią, na podkładzie kuropatwianym)

Odmiana płcioznaczna.

Kogut:

Ubarwienie jest kombinacją elementów ubarwienia kuropatwianego z rysunkiem jastrzębiatym. Podstawą ubarwienia jest złocisty czynnik z czarnymi i ciemnoszarymi elementami kuropatwianego rysunku. Całe upierzenie jest uzupełnione grubszym jastrzębiatym rysunkiem, to znaczy, że czarny, szary, złocistożółta i złocistoczerwona barwa jest przerywana poprzecznymi łukowatymi pręgami białej barwy; szerokość tych pręg jest w zasadzie jednakowa. Głowa i cała grzywa złociste aż do koloru czerwonego i żółtego z oznakami ciemnoszarego rysunku wzdłuż stosin piór i z białym jastrzębiatym rysunkiem. Również plecy i pokrywy skrzydeł czerwone z jastrzębiatym rysunkiem. Na dużych piórach pokryw skrzydeł domieszka czarnego koloru. Gardło, pierś, boki, uda, brzuch, lotki I rzędu i ogon ciemnoszaro-białe jastrzębiate, na piersi dopuszczalne brązowe przebarwienia w niewielkim zakresie. U nasady ogona widoczne jasne pióra puchowe, co jest elementem charakterystycznym dla tego rodzaju ubarwienia. Lotki II rzędu mają wewnętrzne chorągiewki szare, zewnętrzne z jastrzębiatym złocistym rysunkiem i tworzą na złożonym skrzydle charakterystyczny jasno brązowy trójkąt. Podkład szaro-biało jastrzębiato porysowany. Dopuszcza się, zwłaszcza u ptaków starszych białe pióra w lotkach skrzydeł oraz sierpówkach ogona, co nie powinno mieć wpływu na ocenę.

Kura:

Głowa i górna część grzywy złociste z szarym rysunkiem wzdłuż stosiny piór i z poprzecznym białym jastrzębiatym rysunkiem. Pióra na plecach, siodle i pokrywach skrzydeł mają podstawową barwę, taka jak u odmiany Kuropatwiane, uzupełnioną szarym jastrzębiatym rysunkiem. Dopuszcza się niewielkie obramowanie piór i małą rdzę. Piersi łososiowe aż do  rdzawoczerwonych z jastrzębiatym rysunkiem, ale bez domieszki czarnej barwy. Pióra na bokach szaro-brązowe z jastrzębiatym rysunkiem i jaśniejszymi stosinami. Uda i brzuch szare. Lotki II rzędu mają wewnętrzne chorągiewki szaroczarne, a zewnętrzne brązowe, czarno „przyprószone”. Lotki I rzędu i ogon ciemnoszaro-brązowe z czarnym „przeprószeniem”. Ogólnie jastrzębiaty rysunek jest grubszy i przeważnie mniej kontrastowy niż u koguta, przez co kura sprawia wrażenie ciemniejszej i mniej „kolorowej”.

 

Duże błędy:

U koguta: duża domieszka brązowego koloru na piersi, bokach i udach, sierpówki przeważnie bez jastrzębiatego rysunku.

U kury: Mocna rdza na pokrywach skrzydeł w dużym zakresie, wyraźne złote obramowania na plecach, większy zakres upierzenia płaszcza z prawie nieodznaczającym się jastrzębiatym rysunkiem, wyraźnie jastrzębiato porysowana pierś.