Wystawa “Najpiękniejsze Kury Świata” Powsin 2017

    Majowy ciepły weekend, śpiew ptaków i przepiękna aura rozpostartego wokół wspaniałego malowniczego krajobrazu, pełnego spokoju i otoczonego pięknem przyrody.

 

Tak, tak, to wspaniałe miejsce by odetchnąć od zgiełku codziennych spraw i miasta.
 
    Różnorodność roślinna zadziwia i potrafi zauroczyć każdego. Już na samym wejściu witają nas przepięknie kwitnące, kolorowe azalie i różaneczniki, tuż za nimi w całej krasie swej okazałości malowniczo kwitnące, kuszące swym zapachem, o dużych, białych, różowych lub purpurowych kwiatach, magnolie; o oryginalnych liściach i kwiatach przypominających kształtem tulipany, tulipanowiec. Wszystko pięknie otoczone kordonem niskich krzewów wrzosowatych. Tuż obok skąpane słońcu, witają nas przepiękne dostojne królowe ogrodów, mieniące się tęczą barw róże i bajeczne piwonie. Oczarowani eskapadą barw oraz zapachu, przemierzając przez dzikie skupiska na stoku o wystawie południowej odkrywamy piękno roślin naturalnie występujących w ciepłolubnych zaroślach, kwietnym stepie łąkowym, niskich kwiecistych murawach, czy jako chwasty w uprawach zbożowych, podążamy w górskie szlaki, na zboczach których swym urokiem zachwycają nas rośliny górskiego klimatu. U podnóża, wczesną wiosną, można oglądać krokusy i wspierający się na kosodrzewinie powojnik alpejski. Wędrując szczytami możemy podziwiać między innymi: jałowiec pospolity, różeniec górski, dębik ośmiopłatkowy, szarotkę alpejską bądź jastrzębca pomarańczowego. Na granicy wapiennych i granitowych skał znajduje się oczko wodne z którego wypływa strumień imitujący potok górski. Opuszczając skałki płynie on po równym terenie wśród ziołorośli z arcydzięglem litworem i łąk z pierwiosnkiem wyniosłym. Dopływa do ściany wiekowego drzewostanu pod okapem którego posadzono rośliny występujące w reglu dolnym.
 
To tylko nieliczne atrakcje tego wyjątkowego miejsca, a jest ich naprawdę sporo.
 
     W samym centrum tego malowniczego krajobrazu, każdego roku ma miejsce niezwykłe wydarzenie, które swymi korzeniami przypomina starszym, a uświadamia dzisiejszym młodym ludziom, klimat wiejskiego życia, przydomowego podwórka i płynąca z niego radość hodowli.
 
     Z brodami jak u Świętego Mikołaja…
     O sylwetce najwspanialszych bojowników…
     I wiele innych pierzaków…
 
    Przemierzymy świat wzdłuż i w szerz, odkrywając "Najpiękniejsze Kury Świata", od Europy, aż po Indonezję, Tajlandię, Wietnam oraz Japonię.
Ciekawe z różnych względów, choćby z uwagi na: strukturę upierzenia - jedwabiste, o których Marco Polo mówił, że są krzyżówką kury z królikiem,
sylwetkę - przypominające kulę karzełki kochiny; masę ciała - giganty brahmy dorastające do 8 a nawet 10 kg oraz najmniejsze kury świata seramy nie większe niż puszka coca coli; śpiewające - tomaru, totenko potrafiące piać ponad 30 sekund; długoogoniaste - minohiki, shoukoku i maleńkie ohiki
których pióra ogonowe niczym tren ścielą się po ziemi; barwę - cemani mające wszystko poza organami wewnętrznymi wyłącznie czarne; grubonogie - ga dong tao z nogami jak ręka w przegubie kilkuletniego dziecka; bojowe - shamo o groźnej minie i przyjacielskim usposobieniu oraz satsumadori z ogonem w kształcie parasola. Wizytówką są polskie rasy drobiu: zielononóżki polskie, czubatki polskie oraz nowe rasy takie jak: czubatka dworska i karzełek polski oraz tworzoną, znoszącą zielone jaja polską kurą wielkanocną.
 
    W ramach Stowarzyszenia Hodowców Drobiu Rasowego Czubatka Polska działają trzy kluby tematyczne: Klub Czubatki Dworskiej, Klub Kur Japońskich, Klub Kury Jedwabistej. Planujemy, aby każda w naszych wystaw miała temat przewodni związany z klubem. W roku 2017 będzie to Klub Kur Japońskich i kury japońskie.
 
A wszystko to w znakomitej przyjaznej atmosferze.
 
 
Już po raz kolejny przy współpracy Ogrodu Botanicznego w Powsinie oraz SHDR Czubatka Polska, w dniach 6-7 maja 2017 roku, mamy zaszczyt zaprosić Was na Wystawę Kur Ozdobnych!
 
Tym razem o połowę większa!!!
 
Jak zwykle, zapewniamy liczne atrakcje: dla dzieci przewidujemy mnóstwo uciech. Będą pokazy multimedialne.
 
Wrażenia?
 
Niezapomniane!!!
 
Zapraszamy serdecznie!!!
 
 
Będziemy Was na bieżąco informować o szczegółach zbliżającego się wydarzenia!